Вже проголосували 50% виборців (станом на 14.30 годину)

Вже проголосували 50% виборців (станом на 14.30 годину)

Згідно аналізу попередньої інформації з дільниць Снітківської (Мурованокуриловецький район), Багриновецької (Літинський район), Клекотинської (Шаргородський район), Чернятинської (Калинівський район), Серебринецької (Могилів-Подільський район) сільських рад в обід проголосували, в середньому майже половина виборців.

Позиція партії друкуватиДрукувати

Цукрова галузь

Анатолій Машталер: «У 2012 році нас чекає всесвітня цукрова криза»
2009-10-05 10:10:00

Анатолій Машталер: «У 2012 році нас чекає всесвітня цукрова криза»

У 2010 році в Україні очікується дефіцит цукру в кількості 500-600 тис. тонн, вважає голова правління ВАТ «Бродецький цукровий завод», голова Козятинської районної організації Єдиного Центру Анатолій Машталер.

– Урожай цукрового буряка не перевищить 12 млн. тонн, з яких можна буде виробити 1,3 млн. тонн цукру при потребі України 1,8-2 млн. тонн. Тобто очевидно, що дефіцит цукру складе 500-600 тис. тонн. Зараз, восени, ми ще не відчуємо проблеми, а от навесні-влітку наступного року вона проявиться дуже гостро, – прогнозує Анатолій Машталер.

Для порівняння: у 90-х роках Україна виробляла 5 млн. тонн цукру, з яких 3 млн. тонн йшли на експорт. Державний бюджет від цього отримував не менше 1 млрд. 200 млн. доларів. Останніми роками Україна втратила в світі статус основного цукропостачальника, відтак постала перед проблемою забезпечення цукром самої себе.
«Безцукрову» перспективу керівник Бродецької цукроварні пояснює кількома об’єктивними причинами. По-перше, це знищення вітчизняних заводів з виробництва солодкого продукту зі 192-х до 64-х. Зрозуміло, що ці підприємства не зможуть виробити більше продукції, ніж це дозволяють їхні виробничі потужності.

– В Україні третина цукрових заводів пішла під ніж. Тільки на Вінниччині – «цукровому Донбасі» – їх із 40 залишилося 11. І ще невідомо, чи всі вони запрацюють у нинішній сезон, – говорить А.Машталер.

Другою внутріукраїнською причиною занепаду цукрової галузі експерт називає відсутність зацікавленості вітчизняних сільгоспвиробників у вирощуванні солодких коренів. Окрім того, що буряк є найзатратнішою культурою (в 1 га треба вкласти 5-10 тис. грн., тоді як, для прикладу, ріпак вимагає тільки 1-1,5 тис. грн.), так ще й з боку держави відсутня будь яка стимуляція цукровиробників.

– Вартість цукру не покриває затрат на його виробництво, – констатує Анатолій Іванович. – Якщо у Європі цукор коштує, в переводі на гривню, 15-20 грн., то в Україні – 4-5 грн. Тобто продається по собівартості. В той же час з боку держави кілька останніх років абсолютно відсутня будь-яка політика врегулювання ситуації. А ще недавно, у 2003-2004 роках, існувала суттєва підтримка вітчизняного сільгоспвиробника тодішнім урядом, впроваджувалася спеціальна програма на підтримку цукровиробництва, передбачалися дотації: на той час – 65 грн./1 тонну буряка. Але у 2005 році нове керівництво держави призупинило дану програму і галузь почала занепадати. Теперішній уряд Юлії Тимошенко написав свою програму, в якій передбачено дотацію у розмірі 750 грн./тонну, але жодної копійки цукровики не бачили. Нещодавно Прем’єр-міністр була на Вінниччині, у Гайсині, – там аграрії почули багато розмов, багато обіцянок, але не побачили жодних дій, – обурюється за колег-цукроварів Машталер.

Третьою, але вже світовою, обставиною дефіциту цукру в Україні експерт називає скорочення його виробництва у світі. Так, якщо у 2007 році світове перевиробництво солодкого піску склало 10 млн. тонн, у 2008 році – 5 млн. тонн, то у 2010 році прогнозується недовиробництво – мінус 3 млн. тонн.

– Тобто, якщо не вжити кардинальних заходів, – у 2012 році у світі виникне загальна цукрова криза, – переконаний голова Козятинського осередку Єдиного Центру Анатолій Машталер. – Ось вам красномовний приклад: Індія завжди була лідером у світі з виробництва та експорту цукру-сирцю, – зараз Індія сама імпортує його з інших країн.

Пан Машталер наголошує, що заяви уряду щодо того, що завіз в Україну цукру-сирцю здешевить вітчизняний продукт і покриє дефіцит, є утопією. Адже заповнення ринку імпортним товаром остаточно паралізує цукрову галузь, знищить робочі місця, зруйнує усі виробничі потужності даного сектора промисловості та сільського господарства.
 

Останні новинивсі

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"